מהן נקודות שלילה ואיך ניתן להתנקות מהן?

נקודות שלילה, או שיטת הניקוד הישראלית בשמה האחר, הינה שיטה אשר נוסדה לשם מעקב אחר "ההתנהגות התעבורתית" של נהג או נהגת מסוימים לאורך תקופת זמן.

המטרה של שיטה זו היא להבחין בין נהגים המהווים סכנה לעצמם ולזולת על הכביש ובין נהגים טובים, ובהתאם לכך לנקוט בפעולות בשביל להרתיע נהגים מסוכנים ולהגביר את הבטיחות בדרכים.

במאמר שלפניכם, נדון בנקודות השלילה ובאופנים השונים שניתן להתנקות מהן.

 

נקודות שלילה ושיטת הניקוד

כל עו"ד תעבורה מכיר את ניקוד השלילה לעומק. נקודות השלילה הן למעשה נקודות אשר מוענקות לנהגים על כל עבירה שהם מבצעים, נוסף על הקנס הכספי שמתקבל. כמובן שלא כל עבירה גוררת את אותה כמות נקודות, שכן ישנן עבירות חמורות יותר וחמורות פחות. אין דינה של פנייה ללא איתות כדינה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

 

מה קורה אם מצטברות נקודות שלילה?

ובכן, פה נכנסת ההבחנה בין נהגים מסוכנים ונהגים שאינם מסוכנים. ככל שמצטברות נקודות שלילה בקרב נהגים ובמשך זמן קצר יותר – כך הם מהווים סכנה גדולה יותר; ולהיפך. אם נהג מסוים מגיע למספר מסוים של נקודות שלילה, הוא נדרש לעבור "אמצעי תיקון" מסוים, כלומר, איזושהי הכשרה נוספת או עונש מוגבר לאור התנהגותו התעבורתית המסוכנת.

כך למשל, נהג שמגיע לרף נקודות מסוים תוך מספר שנים בודדות יכול להידרש לעבור קורס "נהיגה מונעת" חוזר. בישראל, כל נהג צעיר נדרש לעבור קורס שכזה, ולכן, אם נהג, בוגר ככל שיהיה, מגיע למספר נקודות מסוים, הוא נדרש לעבור את הקורס בשנית. ישנם כמובן אמצעים נוספים, כמו פסילת רישיון, דרישה לעבור קורס תיאוריה וטסט מחדש – כל אחד מן האמצעים נדרש בהתאם לחומרת העבירות וכמות הנקודות שנצברו.

 

איך ניתן להתנקות מן העבירות?

כל אחד מאמצעי התיקון המוזכרים למעלה נדרש גם לשם "חינוכו" של הנהג המסוכן מחדש, אך גם לשם ניקוי הנקודות שנצברו. כלומר, נהג שנפסל רישיונו בגלל נקודות ייאלץ לחכות עד אשר יוחזר הרישיון (בהתאם לתקופת השלילה), ורק לאחר שיוחזר הרישיון הוא יוכל לחזור לנהוג עם אפס נקודות בארסנל. כך לגבי אמצעי תיקון נוספים – אם נהג נדרש לעבור קורס נהיגה מונעת לאור כמות נקודות, הוא חייב לבצע את הקורס תוך מספר חודשים בודד ו"לנקות" מן הנקודות שנצברו, שכן אם לא יעשה זאת – יישלל רישיונו.

עד כה, דיברנו על הדרך "המסורתית" להתנקות מן הנקודות השליליות, אך ישנה גם דרך נוספת, והיא ערעור על החלטת משרד הרישוי בעניין הניקוד בפני בית המשפט. כשם שייתכנו מחלוקות בתחומים אחרים בחיים, כך גם ייתכנו מחלוקות בתחום זה. אם הינכם חולקים על העבירה שבוצעה וחומרתה ולכן גם על כמות הנקודות שנגררת אחריה, אתם צריכים לפנות לעו"ד תעבורה בשביל שיטפל בנושא הערעור אל מול בית המשפט – זוהי זכותכם!

נהג

תוכן עניינים

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חומרי ניקוי
11 שיטות לניקוי מקלחונים פינתיים

ניקוי מקלחונים פינתיים הוא עולם שלם של אפשרויות ובחירות. לא קשה לשמור על ניקיון המקלחון הפינתי, אבל כדי שיהיה לכם ממש קל, כדאי להכיר את כל הטיפים והשיטות, שישאירו לכם

נמלה צהובה
חיטוי והדברה לבית המדריך המלא

חיטוי והדברה לבית הם שני סוגים של טיפולים שכמעט כל מי שיש ברשותו בית או דירת מגורים, ביצע אותם בעבר או יבצע אותם לפחות פעם אחת במהלך חייו. הצורך בחיטוי

זוג הולכים יד ביד
איך לשמור על ניקיון בשימוש ויאגרה טבעית

מאז כניסתה של הויאגרה לעולם התרופות והטיפולים בתחום יחסי המין, אנו עדים לשינוי ניכר בתפישה הציבורית לתחום הזה. הויאגרה הטבעית הביאה את הנושא למודעות, ובעקבותיה קמו ועלו עוד סוגים רבים

שטיח משרדי
ניקוי שטיחים בירושלים

השטיח שלכם בלוי ומלוכלך? אל תמהרו לזרוק אותו. באמצעות שירות מקצועי של ניקוי שטיחים בירושלים תוכלו לשקם את השטיח ולנקות אותו באופן יסודי, כל זאת בעלות כספית אטרקטיבית ונוחה לכל